tel.: 577 221 511 mobil: 731 495 738 | Otevřeno: Po-Pá: 7.30-18.00 hod,  So: 8.00-12.00 hod. | lekarna@salviazlin.cz | Třída T. Bati 3119, 760 01 Zlín

PORADNA

Nejlepší cestou k zodpovězení Vašich otázek je samozřejmě osobní konzultace. Pokud z jakýchkoliv důvodů nemáte možnost se dostavit nebo potřebujete jen orientační informaci než se k nám vypravíte, můžete využít telefonické konzultace nebo e-mailu poradna@salviazlin.cz.

Antibiotika bezpečněji již posedmé

V týdnu od 14. do 20. listopadu 2016 proběhne již posedmé informační kampaň Antibiotický týden v prostředí lékáren 2016. Tato akce probíhá v návaznosti na Evropský antibiotický den, stanovený Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) na 18. listopad. Lékárníci věnuji této kampani celý týden, tak jako Světová zdravotnická organizace.

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (neměli byste například užívat antibiotika, která vám zbyla doma z loňska, když měla dcerka angínu a synek zánět středního ucha).

Užíváním v neopodstatněných případech (když máte jenom chřipku nebo jste nachlazení) či nesprávným způsobem (nedoužíváte celé balení ; nebo polykáte antibiotika mimo nastavený časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná. To se však netýká pouze těch, kteří antibiotika užívají, ale doslova každého z nás. Rezistentní kmeny si totiž můžeme předávat vzájemně a některé bakterie dokonce mohou „informaci“ vedoucí k získání odolnosti vůči antibiotikům získat od jiných bakterií.

Podle výsledků dotazníkových šetření z předchozích let si však stále více než třetina pacientů chybně myslí, že antibiotika zabíjejí viry, 40 % Evropanů se mylně domnívá, že antibiotika léčí chřipku a nachlazení. Dokonce se najde dost pacientů, kteří si "ordinují" antibiotika sami ze zásob, které jim zbyly po předchozím užívání. To může vést ke vzniku bakteriální rezistence na antibiotika.

Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče s dětmi. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou p ro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit. Vysvětlíme Vám také, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba nejen při užívání antibiotik, ale také jako prevence viróz i "běžných" bakteriálních onemocnění.

Zajímá Vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech, proč musíte užívat celou předepsanou dávku, přestože se Vám ulevilo? Jak právě toto může ovlivnit, jestli v budoucnosti budou tyto léky pomáhat i Vašim dětem a vnoučatům?

Přijďte si v týdnu od 14. do 20. listopadu pro odpověď do lékárny Salvia.

SVĚTOVÝ DEN HYPERTENZE – 17. květen

Co je arteriální hypertenze a jak se projevuje?

Arteriální hypertenzi (vysoký krevní tlak) definujeme jako opakované zvýšení krevního tlaku ? 140/90 mm Hg naměřené minimálně při dvou různých návštěvách v ordinaci lékaře. V ČR se četnost výskytu hypertenze pohybuje u osob ve věku 25–64 let kolem 40 %. Výskyt hypertenze roste s věkem, hypertenzi má 72 % mužů a 64 % žen ve věku 55–64 let.

Hypertenze probíhá často bezpříznakově, vysoký krevní tlak nebolí. Až 3 osob s vysokým krevním tlakem o své nemoci vůbec neví. Prvotní příznaky jsou často nespecifické. Patří mezi ně bolesti hlavy, únava, poruchy soustředění, bušení srdce, tlak na hrudi, návaly horka a další. Jestliže není hypertenze včas odhalena a léčena, může dojít k poškození orgánů. To se projevuje dušností, intenzivním bušením srdce nebo oteklými kotníky. Může dojít také ke zhoršení zraku (díky poškození sítnice), případně dalších smyslů.

Jaká jsou rizika neléčené hypertenze?

Vysoký krevní tlak patří mezi hlavní příčiny rozvoje srdečního selhávání, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, selhání ledvin, demence a dalších onemocnění. Zmíněná srdečně-cévní onemocnění patří celosvětově mezi nejčastější příčiny nevratného poškození zdraví a úmrtí, proto je včasná diagnostika velice důležitá. Navíc, včasná a správná léčba hypertenze snižuje nemocnost a úmrtnost na cévní mozkovou příhodu o 30–40 %, na ischemickou chorobu srdeční o 20–25 % a na srdeční selhání až o 50 %.

Komu nejvíce hypertenze hrozí?

Velké riziko rozvoje hypertenze mají osoby s určitými genetickými předpoklady, jako je např. výskyt vysokého krevního tlaku v rodině, rodinný výskyt srdečně-cévního onemocnění, cukrovky, onemocnění ledvin nebo vysokého cholesterolu. Na rozvoji onemocnění se také podílí celá řada vnějších faktorů. Mezi významné rizikové faktory vzniku hypertenze patří nadváha, obezita, kouření, stres, nadměrná konzumace alkoholu, nadměrný přísun soli a nezdravé stravování.

Ke zvýšení krevního tlaku mohou přispívat i některé volně prodejné přípravky a doplňky stravy. O tom, zda Vámi užívaný přípravek působí nepříznivě na krevní tlak, se můžete poradit v lékárně.

Jak lze předcházet vzniku hypertenze?

Základ tvoří správná životospráva a to již od dětského věku – důležitá je pestrá a vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovoce a vlákninu. Omezit množství živočišných tuků v potravě, upřednostnit rostlinné tuky na úkor živočišných (sádlo), vyhnout se smaženým jídlům.

Omezit příjem soli v potravě – doporučeno je asi 5g soli/den (pozor na sůl skrytou v trvanlivých potravinách, uzeninách a polotovarech).

Omezit alkohol.

Nekouřit.

Neopomíjet pravidelný tělesný pohyb.

Udržovat si správnou tělesnou hmotnost – BMI (Body Mass Index) < 25, obvod pasu u mužů < 102 cm, obvod pasu u žen < 88 cm.

Vyhýbat se stresovým situacím.

Pomoc nejen s odvykáním kouření, ale i při snižování nadváhy můžete hledat ve speciálně označených lékárnách (logo přeškrtnuté cigarety nebo logo staženého pasu). Lékárny, které tyto speciální služby poskytují, naleznete na stránkách www.lekarnici.cz v sekci Pro veřejnost › Odborné poradenství v lékárnách.

Jaké cílové hodnoty krevního tlaku?

Osoby ve věku 18–59 let < 140/90 mm Hg

Osoby ve věku 60 let a starší < 150/90 mm Hg

Diabetici bez poškození ledvin < 140/85–90 mm Hg

Osoby s chronickým onemocněním ledvin < 130–140/80–90 mm Hg

Osoby po transplantaci ledvin <= 130/80 mm Hg

Těhotné ženy < 140/90 mm Hg

Cílovou hodnotu krevního tlaku by měl vždy určit lékař pro každého pacienta individuálně podle jeho rizikových faktorů a snášenlivosti nižších hodnot TK. Obzvláště u starších pacientů může být často obtížné dosáhnout daných hodnot.

Užívejte paracetamol s rozumem

Nevolnost, zvracení ale i selhání jater končící smrtí - tak vypadá předávkování paracetamolem v praxi. Ty nejtěžší otravy končí v lepším případě v rukou transplantačního týmu na operačním sále. Ačkoli se jedná o volně dostupný lék, jeho nesprávné užívání může mít fatální následky. Česká lékárnická komora proto připravila ve spolupráci s Institutem klinické a experimentální medicíny kampaň upozorňující na správné užívání léků s obsahem paracetamolu. Ten sice často pomáhá s bolestí a zvýšenou teplotou, při nesprávném užívání může ovšem vážně poškodit zdraví.

 

Praha, 12. února 2016 - Kampaň „Užívejte paracetamol s rozumem“ startuje 15. února ve více než 900 lékárnách po celé České republice.  Cílem kampaně je informování pacientů o správném užívání paracetamolu a  důležitosti porady s lékárníkem. Pro návštěvníky lékáren jsou připravené informace a upozornění na rizika spojená s užíváním paracetamolu. Na stránkách www.lekarnickekapky.cz/paracetamol prezentují lékárníci rozšířené materiály a poznatky o paracetamolu, a to včetně  videorozhovorů s předními lékařskými kapacitami v oboru transplantací a krátkého edukačního testu, na kterém si každý může své znalosti o tomto léku prověřit.

 

„Paracetamol je relativně bezpečný lék, nemohou ho však užívat všichni stejně a za každé situace,“ říká Lubomír Chudoba, prezident ČLnK. Paracetamol, který je určený k léčbě bolesti a horečky, je obsažený v řadě volně prodejných léků pro děti i dospělé a je nejčastějším lékem v České republice. Současně je ale lékem, který nesprávným užíváním způsobuje zdravotní potíže a může poškodit játra nebo dokonce ohrozit život. Správné dávkování se liší u dětí a dospělých. Zvýšení dávky nebo zkrácení intervalů v léčbě tímto lékem nevede k lepšímu účinku. „Lék paracetamol je v některých situacích opravdu nebezpečný a musí být dávkován velmi individuálně,“ upozorňuje MUDr. Pavel Trunečka, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM. Paracetamol není také vhodný pro pacienty se zhoršenou funkcí jater a nelze ho kombinovat s alkoholem.  V neposlední řadě ho nelze bez omezení kombinovat současně v různých léčivých přípravcích. „Pacienti by se měli zamýšlet nad tím, jaké léky užívají, aby si, byť v dobré víře a ve snaze pomoci si od virózy, náhodou neublížili,“ dodává doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRSC, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

 

Partnerem kampaně Užívejte paracetamol s rozumem je Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jeho ředitel Zdeněk Blahuta tuto aktivitu vítá. „Vzdělávání laické veřejnosti v této oblasti považuji za nesmírně důležité a dle mého názoru doposud opomíjené. Ústav dlouhodobě vyvíjí řadu aktivit, prostřednictvím kterých se snaží pacienty informovat a edukovat, proto oceňuji, že jsme se mohli stát partnerem této kampaně.“  Tom Philipp, náměstek ministra zdravotnictví ČR ke kampani uvedl: „Oceňuji, že se do této kampaně zapojilo tolik lékáren a doufám, že osloví velkou část veřejnosti a přispěje tak k vyšší bezpečnosti léků užívaných pacienty k samoléčení.“

  

O správném užívání a vhodné dávce paracetamolu se poraďte s Vaším lékárníkem. Rada z lékárny má totiž cenu Vašeho zdraví.

 

Poradíme Vám, jak předejít zánětům v letním období

FEMINELLA VAGI CV naší lékárně se během teplých měsíců setkáváme s častým požadavkem, abychom doporučili nějaký účinný prostředek k prevenci nebo vyléčení vaginálního zánětu. Hlavním předpokladem je zdravé poševní prostředí. Nízké (kyselé) pH poševního prostředí v rozsahu 3,5–4 je obranným mechanismem pochvy, na kterém se výzamně podílí pochvě prospěšné bakterie – laktobacily. Produkují kyselinu mléčnou, zajišťující zdravé poševní prostředí.

Pokud je přirozené poševní prostředí narušeno, mikroorganismy se přemnoží a nepříjemný zánět je tu. Svědění, pálení a výtok patří k nejčastějším příznakům vaginálního zánětu. Původcem takových potíží můžou být kvasinky, bakterie nebo viry (výjimkou nejsou ani kombinované infekce). Proto vždy nejefektivnější cesta je vyhledat gynekologa, který má prostředky k určení původu potíží a následně cílené lěčbě.

Příčiny vzniku mykózy:

  • Těsné a neprodyšné oblečení ze syntetického materiálu.
  • Nevhodné hygienické prostředky.
  • Nedostatečná nebo naopak přehnaná hygiena.
  • Oslabený imunitní systém.
  • Stres.
  • Užívání hormonální antikoncepce.
  • Léčba antibiotiky.
  • Cukrovka.
  • Nadměrná konzumace cukru a sladkostí.

V lékárně máme možnost vybrat přípravek vhodný pro prevenci, léčbu i období doléčení vaginálních zánětů. Nejčastějí nás oslovují klientky s počínajícími projevy zánětu. Často po návštěvě bazénu, prochladnutí, s potížemi, které vyvolala léčba antibiotiky nebo nastávající maminky. Na prvním místě se snažíme obnovit stabilní vaginální prostředí, které je podmínkou rovnováhy mikroorganismů. Na tomto místě rádi doporučíme vaginální tablety FEMINELLA VAGI C.

Feminella Vagi C obsahuje vitamín C, čímž zajišťuje kyselé vaginální prostředí zabraňující růstu nežádoucích bakterií. Je bezpečná i v těhotenství, kdy je třeba řešit vaginální infekce opravdu pečlivě. Výhodou je fakt, že se jedná o volně prodejný přípravek běžně dostupný v lékárně. Vaginální tablety se zavádějí nejlépe věčer, těsně před ulehnutím po dobu 6 dnů. Podle potřeby lze léčbu prodloužit nebo zopakovat. Pokud zánět doprovází výrazné svědění, pak doporučujeme přípravek ROSALGIN s protizánětlivou léčivou látkou. K dostání je ve formě sáčků pro přípravu roztoku k výplachům nebo oplachům ženského pohlavního ústrojí.

Pokud hledáte ještě podrobnější informace, navštivte naši lékárnu, kde Vám diskrétně můžeme poradit i s takto intimním problémem. Další cestou k ověřeným informacím je webová stránka www.zenskezanety.cz, kde najdete komplexní a srozumitelné informace o zánětech.

Světový den spánku 15. 3. 2013

Na pátek 15. března připadá Světový den spánku, který pořádá Světová asociace spánkové medicíny. K této aktivitě se připojuje i Česká lékárnická komora a lékárníci v České republice. Cílem kampaně je upozornit na dodržování spánkové hygieny, která je základem zdravého a kvalitního spánku. Nespavost je totiž velmi často možné příznivě ovlivnit dodržováním jednoduchých pravidel, která Vám v průběhu kampaně blíže vysvětlí v lékárnách zapojených do akce. Správnou cestou k řešení nespavosti je úprava režimových opatření, nikoli postupný vznik závislosti na hypnoticích.

Spánek je nedílnou součástí lidského života, ve spánku strávíme téměř 1/3 života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako je paměť, koncentrace, učení, myšlení a také pro mnoho dalších metabolických procesů.

Nespavost se projevuje neschopností usnout, přerušovaným spánkem nebo předčasným probouzením, spánek je vnímán jako nekvalitní, neosvěžující a krátký. Nespavost negativně ovlivňuje pracovní výkon jedince, zvyšuje riziko dopravních nehod, a má tak negativní dopad na psychickou i fyzickou stránku člověka. Chronickými potížemi se spánkem trpí 10-20% populace.

Časté probouzení během noci vede k vyplavování stresových hormonů a k urychlení aterosklerotických změn. Důsledkem může být zvýšení krevního tlaku, srdečního tepu, zvýšení hladiny krevního cukru a cholesterolu. Dlouhodobá nespavost představuje také riziko vzniku depresí nebo závislosti (na alkoholu, nikotinu, kofeinu nebo lécích na spaní). Nespavost je tedy závažným zdravotním i socioekonomickým problémem. Je nutné si uvědomit, že kvalita našeho života závisí rovněž na kvalitě našeho spánku.

13 PRAVIDEL SPÁNKOVÉ HYGIENY

  • Každý den uléhejte i vstávejte pravidelně, ve stejnou denní dobu, a to i o víkendech (bez ohledu na trvání nočního spánku).
  • Nespěte během dne, výjimkou může být pouze krátký odpolední spánek na max. 30-45min.
  • Před spaním nepijte alkohol. Alkohol sice krátkodobě působí uvolnění organismu a ospalost, pomůže tedy s usínáním, ale často způsobuje předčasné ranní probouzení a únavu během dne (spánek navozený alkoholem je nekvalitní, neosvěžující!!!).
  • Nekuřte před spaním ani při nočním probuzení. Nikotin také stimuluje.
  • Nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu ani kakao 4-6 hodin před ulehnutím. Citlivější jedinci by se měli vyvarovat konzumaci těchto nápojů během celého dne (i ráno). Kofein působí stimulačně a ruší spánek.
  • Vyvarujte se konzumaci těžkých jídel 4 hodiny před ulehnutím. Ale pozor na probouzení z hladu – před spaním lze lehce pojíst ovoce, či popíjet mléko např. s medem.
  • Snažte se o přiměřenou pohybovou aktivitu během dne, pokuste se unavit (např. procházka po večeři), ale vyvarujte se náročné fyzické aktivity těsně před ulehnutím. Zůstaňte v klidu alespoň 3 hodiny před spaním.
  • Z ložnice odstraňte veškeré rušící předměty či alergeny (eliminujete tak alergii na roztoče, peří, prach, pokojové rostliny aj.), ke spaní používejte pohodlnou postel a lůžkoviny.
  • Pro spaní si zajistěte dobře vyvětranou místnost, optimální teploty (18-20°C), ticho a tmu.
  • Postel využívejte výhradně ke spánku nebo sexuální aktivitě. V posteli byste neměli sledovat televizi, jíst, číst, přemýšlet nad problémy apod.
  • Do postele uléhejte pouze při pocitu ospalosti. Při neschopnosti usnout do 30 min, opusťte lůžko a věnujte se nějaké příjemné, monotónní činnosti (čtení, poslech relaxační hudby, sprcha apod.).
  • Neuléhejte ve stresu, rozrušení, znepokojení (sledování hororu, náročná četba). Snažte se potlačit negativní myšlenky narušující zejména usínání a spánek. Najděte si během dne chvilku, při které budete přemýšlet nad problémy, které se Vám obvykle vybavují před usnutím (tzv. worry time).
  • Snažte se vystavit expozici jasného světla ihned po probuzení (nežádoucí je tma navozená žaluziemi, závěsy).

21.6.2012 Den lékáren

Pozor na léky za volantemStejně jako v předchozích letech připravila Česká lékárnická komora na 21. červen 2012 tradiční akci – Den lékáren, letos již čtrnáctý./p>

Tématem letošního ročníku je vliv léků na pozornost řidičů. Téma, o němž se příliš nemluví a přitom se týká všech lidí pohybujících se nejen po našich cestách. Zkuste si vzít své léky a odpovědět sami sobě zda víte, jaké léky byste neměli před jízdou užívat, jaká doba by měla uplynout mezi užitím léků a zasednutím za volant, případně jak poznáte rizikové léky? Nevíte? Pak je Den lékáren a jeho téma určeno především Vám.

Pod pojmem látky (léky) ovlivňující pozornost a řízení si můžeme představit látky, které mohou měnit úroveň bdělosti, pozornosti a vnímání, bez ohledu na to, zda se jedná o účinek hlavní, vedlejší nebo nežádoucí. V závislosti na typu léčiva může dojít k různým typům reakce řidiče, nemusí se vždy jednat pouze o útlum, ale také o různé jiné změny vnímání, jako je rozmazané vidění, přeceňování vlastních schopností či agresivitu. Ani jedna ze zmíněných reakcí za volant nepatří!

V dnešní velmi široké paletě léků není často jednoduché se zorientovat ani pro odborníka, natož pro laika. Jeho pozice je v oblasti léků ovlivňujících řízení složitější v tom, že již nejsou rizikové léky označované jasným symbolem (piktogramem) upozorňujícím na nebezpečí ovlivnění pozornosti. Pro někoho jsou navíc příbalové letáky psané často velmi malým písmem špatně čitelné.

Proto jsme pro Vás připravili letošní Den lékáren s mottem Pozor na léky za volantem. V jeho průběhu dostanete v lékárnách informace při standardním výdeji a také prostřednictvím informačních letáků. Rizikové léky Vám budou také označeny speciálně vytvořeným piktogramem.

Šťastný návrat z cest domů je jistě přáním každého řidiče. Může být však ovlivněn mnoha léky, u nichž byste to možná ani nečekali. Přijďte se proto poradit 21. června do lékáren, jak užívat léky při řízení vozidel.

Chraňte svou pokožku před mrazem

Mrazivé období letošní zimy může být zatěžkávací zkouškou pro Vaši pleť. Nejen dospělí, ale zejméne děti a osoby se suchou pokožkou mívají narušenou strukturu hydrolipidického filmu a tím nedostatečnou kožní barieru. Používání vhodné kosmetiky zvyšuje jemnost, odolnost a zároveň snižuje reaktivitu kůže. Zajistí obnovení rovnováhy a udrží hydrataci. Navštivte naši lékárnu a rádi Vám vybereme vhodný přípravek jak pro zimní dovolenou, tak na běžné používání během zimního období. Mezi dermokosmetickými značkami Avene, Bioderma, La Roche-Possay nebo Eucerin určitě najdeme přípravek vyhovující texturou, obsahem účinných látek i cenou.

Objevte tajemství mladé pleti!

Asi každá sníme o tom, že si vezmeme zázračnou pilulku a budeme věčně mladé a krásné. To sice věda nejspíš nedokáže nikdy, ale už se tomu blíží objevem, kterému se říká nutrikosmetika. Oč jde?

O "vychytaně" připravené preparáty, které pečují o náš vzhled zevnitř. Sama dobře víte, že na pleti, vlasech i nehtech se vám odráží sebemenší nedostatek důležitých živin,samozřejmě stres, sluníčko a značně negativně také kouření. Samozřejmostí je používání kvalitní kosmetiky vhodné pro daný věk, ale bohužel pouze tato vnější péče nestačí. Kůže má totiž omezené schopnosti vstřebávat účinné látky a nedokáže to, co umí vnitřní metabolizmus, výživa transportovaná krevní cestou.

Viaderm je značka vysoce kvalitních nutričních doplňků, jež přímo působí v oblasti hlubších vrstev kůže, které vyživují látkami nezbytnými pro růst zdravých a silných vlasů a nehtů a látkami, jež působí proti stárnutí pokožky. Všechny účinné látky ve výrobcích Viaderm jsou pečlivě vybírány tak, aby vytvořily ideální kombinaci a dosáhly maximálního efektu v působení na danou oblast vaši krásy. Společnost Walmark věnuje zvýšenou pozornost tomu, aby látky obsažené ve složení nutrikosmetiky Viaderm pocházely z kvalitních, ověřených zdrojů, a aby spotřebitelkám dodaly požadovaný účinek bez vedlejších negativních projevů.

Opalovací přípravky na léto

Současný trh nabízí opravdu nepřeberné množství prostředků zaměřených na ochranu proti vlivu slunečního záření. Také víme, že nejen krátkovlnné, ale i dlouhovlnné záření kůži může poškodit. Jednak přispívá k rychlejšímu stárnutí pleti a může způsobit tvorbu vrásek či drsných ložisek, které se mohou maligně zvrhnout. Nejúčinnější ochranou je samozřejmě uvážlivý pobyt na slunci během dne. Tedy nevystavovat se slunečním paprskům mezi 10 a 15 hodinou. Dále hrají roli oděvy a kosmetika. Kosmetické přípravky obsahují buď filtry chemické nebo fyzikální.

Fyzikální filtry (titanium oxid a zinc oxid) mají výhodu v tom, že se nevstřebávají do kůže, zůstávají na jejím povrchu a mají lepší krycí účinek. UV záření odrážejí či rozptylují a zabraňují jeho proniknutí do pokožky. Hodí se zejména pro děti. Chemické filtry představuje velká skupina účinných látek, které pronikají do pokožky a pohlcují UV záření. Často se kombinují s antioxidanty, které neutralizují volné radikály. V posledních letech se výzkum zaměřuje na vlastnosti těchto filtrů, tj. jejich termostabilitu a potenciál dráždit kůži. Proto kosmetické firmy přicházejí na trh každý rok s řadou nových produktů, které respektují nejnovější vědecké poznatky v této oblasti.

Při výběru opalovacích prostředků v lékárně získáváte velkou výhodu díky možnosti individuálního přístupu ke každému klientovi. Pomůžeme Vám vybrat vhodný přípravek s ohledem na typ pleti, případně věk a fototyp uživatelů a současně i zohlednit ekonomický aspekt. Řada výrobců nabízí cenově výhodné balíčky, které ocení zejména rodiny s dětmi nebo cestovatelé do přímořských letovisek. Současně si u nás můžete vybrat i kosmetiku pro každodenní použití, která obsahuje UV filtry a je vhodná i pro osoby s velmi citlivou pokožkou. Tato vyžaduje fotoprotekci i v našich zeměpisných šířkách. Neodkládejte nákup opalovacích přípravků na poslední chvíli, udělejte si čas a přijďte do naší lékárny vybrat ten správný právě pro Vás.

Začíná pylová sezóna...

kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, svědění a slzení očí... to jsou nejčastější příznaky pylové alergie, tzv. polinózy. Toto onemocnění v současné době postihuje až pětinu populace, může vzniknout kdykoliv v průběhu života a v posledních letech je pozorován nástup příznaků ve stále nižším věku. Podstatou potíží je chronická zánětlivá reakce na sliznicích nejčastěji respiračního traktu nebo na kůži. Organismus nepřiměřeně reaguje na alergeny v našem prostředí.

Časté příznaky:

  • Zánět spojivek - svědění, zčervenání a slzení očí,
  • Rýma - svědění a kýchání, zvýšené množství vodnaté nosní sekrece nebo ucpaný nos, svědění v ústech nebo uších,
  • Ekzém - zarudlá, svědivá ložiska kůže typicky na tvářích, pokožce hlavy, podkolenních a loketních jamkách,
  • Průduškové astma - pocit dušnosti, kašel, hvízdavé dýchání, noční dechové obtíže.

Současné možnosti léčby

optimální léčbu vede lékař - alergolog, který s pacientem probere výskyt potíží v rodině, provede klinické vyšetření vč. krevních a kožních testů. Hlavní zásadou je vyloučení nebo omezení kontaktu s alergenem. Dále má k dispozici protialergické léky. Jednak léky úlevové tzv.antihistaminika event. léky, které uvolňují zúžené průdušky a dále léky preventivní s protizánětlivým účinkem, které léčí alergický zánět (kortikosteroidy...). Další možností je imunoterapie alergenovými vakcínami, jejíž cílem je vyvolat stav tolerance organismu nemocného vůči alergenu.

Jak pomůže lékárník?

Pokud navštívíte lékárnu zejm. v tomto jarním období, rádi Vám poradíme a doporučíme vhodné přípravky. Lékárník nebo farmaceutická asistenka dokáže rozeznat alergické projevy a zvážit jejich závažnost. Pro mírné a přechodné potíže jsou na trhu lokální přípravky tj. kapky, spreje nebo volné prodejné tablety s obsahem antihistaminik, které alergickou reakci tlumí. Jsou-li projevy závažné, opakující se nebo u rizikového pacienta (dítě, těhotná žena nebo chronický pacient) doporučíme kontaktovat lékaře.

Doporučená opatření pro alergiky

  • Omezit vycházky za slunečných a větrných dnů, optimální část dne pro pobyt venku je časné ráno.
  • Pro vycházky využít buď déšť nebo období těsně po dešti, kdy je v ovzduší minimum pylu.
  • Vyhýbat se okraji lesa, který funguje jako filtr, uvnitř lesa bývá pylu velmi málo.
  • V domácnosti nebo na pracovišti využívat čističky vzduchu, co nejméně větrat.
  • Při jízdě autem nevětrat oknem.
  • Osprchovat se a umýt si vlasy před spaním, aby se odstranily pyly.
  • Nesušit prádlo venku, častěji měnit oblečení a nepřevlékat se v místnosti, kde spíme.
  • Sledovat kdy a kde se objevují potíže, což je důležité pro stanovení diagnózy a vedení léčby.
  • Pravidelně sledovat pylové zpravodajství.

Pylový kalendář

Pylovou sezónu v našich podmínkách rozdělujeme na tři období podle převládajících skupin alergenů:

  • časné jarní období: v ovzduší je zejména pyl dřevin,
  • konec jara a začátek léta: převažují pyly travin a obilovin,
  • konec léta a časný podzim: v ovzduší je pyl bylin.

V České republice je 12 pylových stanic a týdenních intervalech je zpracována aktuální situace, kterou vyhodnocuje pylová informační služba.

Virózy, nachlazení...

nebo také nemoci z prochlazení apod. Asi nejčastější důvod pro návštěvu lékárny v tomto období. Jedná se o infekční onemocnění dýchacího aparátu způsobené viry, které se snadno šíří kapénkovou infekcí a mívá typický průběh. Mezi časté příznaky řadíme rýmu nebo pocit ucpaného nosu, bolest v krku, kašel, teplotu nebo zvýšené pocení, bolesti hlavy a těla atd. Ať jsou projevy náhlé nebo postupně se zhoršující, právě rychlé zaléčení může průběh zmírnit a urychlit. Tím, že pacient příznaky podcení a snaží se infekci tzv. "přechodit", škodí jednak sobě, protože hrozí rozvoj bakteriálních komplikací a navíc ohrožuje i své okolí, jelikož v počátečním stadiu vylučuje nejvíce virových částic a tudíž je pro své okolí nejnakažlivější.

Jak tedy nejlépe léčit tyto stavy nachlazení?

Důležitý je fakt, že na tyto virové infekce nepůsobí antibiotika a také, že i když máme k dispozici i antivirotika, tak ta jsou určena pro těžké virové infekce např. pacienty s AIDS, těžkými formami chřipek atd. Na prvním místě a zcela nejefektivnější je klid na lůžku. Tím dáme tělu prostor pro aktivaci vlastních obranných mechanismů a zárověň snížíme pravděpodobnost šíření infekce do našeho okolí. Dále volíme léky volně prodejné v lékárně podle dominujících příznaků. Na teplotu a bolesti tzv.analgetika-antipyretika jako např. paracetamol nebo ibuprofen s protizánětlivým účinkem. Na usnadnění dýchání kapky a spreje do nosu, přípravky na utlumení dráždivého kašle nebo na usnadnění odkašlání. Léčbu můžeme doplnit i přípravky, které posílí obranyschopnost organismu jako jsou vyšší dávky vitaminu C, čajové směsi na nachlazení nebo jednotlivé bylinné čaje např. lípa, černý bez, heřmánek, jitrocel atd.

S výběrem vhodného přípravku Vám poradí lékárník nebo farmaceutická asistentka, kteří mají znalosti a zkušenosti, díky kterým zhodnotí příznaky pacienta, případně se zeptají a buď doporučí konkrétní přípravek nebo návštěvu lékaře, tam kde je samoléčení rizikové a stav vyžaduje důkladnější vyšetření.

Zásadní obranou těchto infekcí je stále prevence, která obnáší souvislé otužování a posilování organismu. Pojmy jako zdravá životospráva, dostatek vitaminů, pravidelný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu jsou už léta opakované, ale zároveň léty prověřené.

Nová legislativa týkající se obsahu autolékárniček

Od 1. ledna 2011 musí mít každý řidič nově ve své autolékárničce resuscitační masku, izotermickou folii proti prochladnutí a leták s návodem, jak postupovat při dopravní nehodě. Současně jsou přesně stanovené parametry na již používané součásti, jako jsou rozměry obvazů a náplastí.

Neváhejte a co nejdříve si zkontrolujte své autolékárničky. U novějších typů stačí dokoupit nově povinné součásti jako doplňkový balíček. U starších a nevyhovujících autolékárniček si můžete vybrat buď náplň nebo kompletní autolékárničku i s obalem.

Rozhodně doporučujeme nákup autolékárničky v lékárně. Jednak vždy odpovídá legislativním požadavkům a s případným doplněním Vám naše kolegyně ochotně poradí. Navíc je obsah opravdu v provedení, které je v případě nouze funkční. Tímto bychom rádi upozornili na rizika nákupu velmi levných autolékárniček, u nichž může být nízká kvalita zdravotnického materiálu např. nedostatečná savost obvazového materiálu, tupé nůžky nebo trhající se škrtidlo. Zdánlivě ušetřené prostředky se nemusí vyplatit.

Pokud už budete provádět kontrolu nebo výměnu autolékárničky, věnujte pozornost i letáku s instrukcemi, jak postupovat při dopravní nehodě. Základy první pomoci nejsou složité a přitom mohou zachránit život.

Pozor také u nových aut, která bývají dodávána i s lékárničkou. Může se stát, že autolékárnička odpovídá předpisům jiné země, které se mohou od našich lišit.

V neposlední řadě věnujte pozornost umístění lékárničky v autě. Na dně kufru může být nedostupná a pod zadním oknem je vystavena rozdílům teplot, které poškozují zdravotnický materiál a při nárazu může zranit cestující. Optimální je umístění pod sedadlo spolujezdce nebo do kapsy dveří.

Neméně důležitou novinkou je také povinnost mít v autě reflexní vestu, která byla dosud jen u profesionálních řidičů a služebních aut.

Neodkládejte výměnu autolékárničky na poslední chvíli a přijďte do lékárny Salvia, kde Vám rádi poradíme a pomůžeme s výběrem nebo doplněním Vaší autolékárničky nebo motolékárničky!

Přesné informace naleznete na stránce http://www.mdcr.cz/cs/Silnicni_doprava/Autolekarnicky/Autolekarnicky.htm.

Antibiotický týden v prostředí lékáren

Antibiotický týdenOd 22. do 26. listopadu bude v lékárnách probíhat informační kampaň Antibiotický týden v prostředí lékáren. Důležité informace k problematice antibiotik najdete také na stránce www.lekarnici.cz

Co ještě nevíte o beta-glukanu?

Hitem posledních let mezi přípravky na posílení imunity jsou preparáty s obsahem tzv. beta-glukanů. Zdrojem těchto cenných látek je dřevokazná houba Hlíva ústřičná, která se pro farmaceutické účely pečlivě pěstuje. Hlíva obsahuje celou řadu látek: minerály, kyselinu listovou, bílkoviny a vlákninu zejm. ve formě beta-glukanů. Navíc také obsahuje malé množství lovastatinu, což je látka, která blokuje tvorbu cholesterolu a používá se na léčbu vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

Největší význam však mají polysacharidy beta-glukany (konkrétně beta-1,3/1,6-glukan), které mají prokázaný imunomodulační účinek. Tyto látky podporují obranyschopnost proti infekčním onemocněním, ale působí také protialergicky a protizánětlivě. Novější studie uvádí i podporu organismu při protinádorové léčbě.

Na trhu je celá řada přípravků, které obsahují buď sušenou pomletou biomasu plodnic Hlívy ústřičné, což je tedy celý komplex obsahových látek. Nebo si můžete vybrat přípravek s extraktem z hlívy ústřičné, kde převažují beta-glukany. Další roli hraje také technologické zpracování těchto přírodních látek a obsah v jedné dávce. Na trhu jsou jak tablety a kapsle, tak sirupy pro děti už od jednoho roku.

S výběrem nejvhodnějšího preparátu Vám nejlépe poradí odborný personál naší lékárny.